Skip to main content

Как се играе крикет

Регламентът на играта е описан в т.нар “Закони на крикета” (The Laws of Cricket), които официално се “пазят” от английския Marylebone Cricket Club. 

Крикетът се играе от два отбора, всеки съставен от 11 души, използвайки топка и бата. Мачът е разделен на периоди, наречени ининги.

По време ининга единият отбор батира, опитвайки се да отбележи рънове, а другият хвърля и защитава полето, опитвайки се да ограничи резултата на първия и да отстрани от игра батиращите. Целта на играта е да се отбележат повече рънове от противника.

Крикетът се играе в три различни формата на международно ниво - TEST, One Day International Cricket и Т20 International Cricket. На клубно ниво са популярни по-кратките формати Т20 и Т10, съответно с 20 и 10 оувъра.

TEST мачовете са най-традиционният формат на крикета. Играят се 5 дни, с два ининга за всеки отбор. Счита се за най-висшата форма, защото тества стратегията и издръжливостта на отборите за по-дълго време.  

One Day Internationals, известни също като ODI, са мачове с общо два ининга, всеки по 50 оувъра. Ключови при тях са техниката, скоростта и уменията на играчите. Най-голямото събитие на ICC - Световната купа по крикет, се играе в този формат на всеки 4 години.

T20 International е най-новият и най-краткият формат на играта. Състои се само от 20 оувъра и благодарение на това предизвика нов интерес към спорта с появата си през 2005 г. Обикновено продължава около 3 часа, отличава се с прецизна игра на боуърите и невероятни умения на батсманите. ICC World Twenty20 е водещият турнир Т20, който стартира през 2007 г.

Правила на играта

Крикетът се играе на терен с овална форма. В средата му се намира питча (pitch) - правоъгълно поле, където играчите хвърлят топката и батират. В двата му края има дървени мишени - уикети, които представляват три вертикални дървени крачета (stumps), поддържащи две по-къси хоризонтални пръчици (bails).

Уикетът се смята за свален, ако най-малко една от по-късите пръчици е изместена от мястото си или ако е съборена една от по-дългите пръчки (обикновено от топката, но също така ако батсманът я събори поради някаква причина с тялото или екипировката си). На игралното поле винаги има по двама арбитри, които в крикета се наричат ъмпайъри (umpire)

Батирането (batting) e едно от най-вълнуващите неща в спорта. Батсманът има за цел да удари топката, отбелязвайки рънове и да пази уикета. Винаги трябва да има двама батсмани на полето. Те заемат позиции в двата му срещуположни края.

Ръновете се отбелязват по два начина. Първият е батсманите да ударят топката достатъчно силно, за да премине отвъд очертанията на полето. Ако топката е докоснала земята, печелят 4 ръна. Ако премине по въздух - 6 ръна.

Вторият начин е двамата батсмани да избягат разстоянието на питча колкото пъти могат, докато филдърите върнат топката обратно. Всяка пробягана отсечка от двамата батсмани им носи един рън. Батсманите могат да опитат да избягат един или няколко ръна, или да изберат да не отбелязват рънове.

Хвърлящият топката играч (bowler) обикновено се засилва и хвърля топката над главата си, без да пристъпва боулинг линията. Боуърът трябва да хвърли топката в определени граници, за да бъде приета като “правилна”.

Играчите хвърлят в сетове от 6 поредни правилни топки, наречени оувъри. В края на всеки оувър се сменя страната от която се хвърля топката. Основната цел на боуърите е да попречат на батсманите да отбелязват рънове и да ги “изгорят”. 

“Изгарянето” (dismissal) означава батсманът да бъде отстранен от играта и заменен от друг играч. Има различни сценарии, при които това може да се случи. Основните са: 

  • Bowled - батсманът пропуска топката и тя удря уикета, вследствие на което падат пръчиците на уикета
  • Caught - батсманът удря топката, но тя е хваната във въздуха от филдърите
  • Leg before wicket (LBW) - батсманът пропуска топката и тя се удря в крака му, точно в линията пред уикета
  • Run out - батсманите бягат между уикетите, за да отбележат рън, но филдър връща топката преди батсманите да са изминали отсечката и той или друг играч бута уикетите
  • Stumped - батсманът е пред батинг линията и пропуска топката, пазачът на уикетите (wicket-keeper) я хваща и бута уикетите

Филдингът (fielding) представлява защитата на полето. Тя се изпълнява от 9 филдъри, 1 пазач на уикета и 1 боуър. Една от ключовите позиции е тази на пазача на уикетите (wicket-keeper).

Неговата основна цел е да спира и хваща топките, които батсманът пропуска. Филдърите се стремят да ограничат ръновете, като улавят ударените топки. Те са разположени така, че да покриват най-важните зони на полето. 

Отбелязването на рънове (run-scoring) е възможно и по-други, освен описаните досега:

  • Wide - ако боуърът хвърли топката извън определените граници за “правилна” топка, батиращият отбори печели 1 допълнителен рън
  • No ball - когато боуърът нарушава едно от следните правила, батиращият отбори печели 1 допълнителен рън:
    1/ престъпи боулинг линията при хвърляне
    2/ хвърля топката над височината на кръста на батсмана без да докосва земята
    3/ задният му крак е извън определените очертания
  • Bye - батсманът и пазачът на уикета пропускат топката и двамата батсмани избягват разстоянието между двата уикета преди филдърите да я хванат и върнат обратно
  • Leg bye - батсманът пропуска топката и тя се удря в крака му, но не попада в линията пред уикета и двамата батсмани могат да пробягат разстоянието между двата уикета преди филдърите да хванат и върнат топката обратно