История на Българската крикет федерация (БФК)
В началото на 20-и век английски дипломати въвеждат играта крикет в България. След Втората световна война спортът се практикува в Американския колеж в Благоевград. През следващите десетилетия на комунистическия режим спортове като крикет и бейзбол са смятани за "капиталистическо забавление" и "лошо влияние", поради което са спрени.
Новата история на българския крикет започва през 2002 г. с официалното учредяване на Българската федерация по крикет (БФК). С усилията на няколко ентусиазирани спортисти, запленени от играта и под ръководството на проф. Николай Колев БФК официално е призната от Министерството на спорта на България. Основната цел на организацията е да развива играта в цялата страна, поставяйки като ключов приоритет развитието на младежта.
През 2003 г. започва развитието на детския крикет, основно в училищата. Популяризирането на спорта налага и включването му в обучителните програми на Националната спортна академия (НСА). Спортовете крикет и бейзбол се изучават от студентите в Треньорски и Учителски факултет като свободно избираеми предмети. Преподаватели по тази дисциплина са гл. ас. Людмил Тренев и проф. Николай Колев, които водят лекции и упражнения. От 2006 година е открита специалност “Бейзбол и крикет” в Треньорски факултет, към катедра „Футбол и тенис”.
Българската федерация по крикет е член на Международния съвет по крикет (ICC). Това е глобалният ръководен орган, който администрира крикет играта и работи заедно с членовете за развитието на спорта.